اخبار زعفران

امضای تفاهم‌نامه پژوهشی ارتقای کمی و کیفی تولید زعفران، زرشک و عناب

 

 


تفاهم‌نامه سه جانبه بین استانداری خراسان رضوی، خراسان جنوبی و معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم برای ارتقای کمی و کیفی تولید زعفران، زرشک و عناب امضا شد.
امضای تفاهم‌نامه پژوهشی ارتقای کمی و کیفی تولید زعفران، زرشک و عناب

این تفاهم‌نامه سه جانبه بین استانداری خراسان رضوی، استانداری خراسان جنوبی و معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم امضا شد.
 در حاشیه جشنواره و نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی که با حضور آقایان محمد مهدی‌نژاد نوری معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، محمود صلاحی استاندار خراسان رضوی و قهرمان رشید استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی جهت ارتقای کیفی و کمی تولید زعفران، زرشک و عناب امضا شد.
این تفاهم‌نامه با مشارکت پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، پارک علم و فناوری خراسان جنوبی و کانون هماهنگی دانش و صنعت زرشک و عناب به مرحله اجرایی رسید.

 


شهرستان قاینات در خراسان جنوبی دارای مقام نخست تولید زرشک دنیا


استاندار خراسان جنوبی : خراسان جنوبی با 10 هزار و 620 هکتار سطح زیر کشت زرشک مقام نخست تولید این محصول در کشور را به خود اختصاص داده است.
خراسان جنوبی دارای مقام نخست تولید زرشک دنیا
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه 98 درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود، گفت: خراسان جنوبی با 10 هزار و 620 هکتار سطح زیر کشت زرشک مقام نخست تولید این محصول در کشور را به خود اختصاص داده است.

 
به نقل از اداره روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری خراسان جنوبی، قهرمان رشید در مراسم افتتاح کانون ملی هماهنگی دانش و صنعت زرشک و عناب اظهار داشت: خراسان جنوبی از حیث تولید زرشک و عناب در کشور مقام نخست را دارا است.
وی افزود: خراسان جنوبی با 28 درصد تولید زعفران کشور به عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید این محصول مهم در کشور محسوب می‌شود.
استاندار خراسان جنوبی بالاترین کیفیت محصول زرشک و زعفران را مختص خراسان جنوبی دانست و تصریح کرد: محصولات زعفران، زرشک وعناب به عنوان محصولات استراتژیک استان می‌توانند درتوسعه متوازن استان نقش به سزایی ایفا کنند.
رشید ادامه داد: با وجود اقدامات و خدمات بسیار مناسب دولت در استان هنوز کارهای انجام نشده فراوانی وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.
وی با اشاره به 95 هزار کیلومتر مربع مساحت استان و 650 هزار نفر جمعیت آن، گفت: پراکندگی بالای جمعیت در استان، فاصله زیاد شهرها و روستاها و نیز فاصله زیاد مرکز استان با استان‌های همجوار از جمله مشکلاتی است که در استان وجود دارد.
مقام عالی دولت در خراسان جنوبی خشکسالی‌های مستمر در استان را از دیگر مشکلات پیش روی توسعه استان دانست و یادآور شد: در حال حاضر 90 درصد چشمه‌ها و قنوات استان خشکیده و مابقی نیز در حال خشک شدن است که این امر نشان‌دهنده وضعیت بحرانی کشاورزی در خراسان جنوبی است.
رشید با اشاره به اینکه در گذشته محور توسعه استان کشاورزی و دامداری بوده است، اظهار داشت: در حال حاضر 35 درصد اشتغال استان و 25 درصد ارزش افزوده استان از بخش کشاوری تامین می‌شود که این مهم نشان‌گر جایگاه بالای کشاورزی در اقتصاد استان است.
وی استفاده از روش‌های نوین در مدیریت آب و خاک و استفاده از نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران در این زمینه را بسیار مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: در حال حاضر 182 هزار و736 هکتار محصولات زراعی و باغی در استان وجود دارد که 130 هزار و 713 هکتار آن آبی و بقیه به صورت دیم کشت شده است.
استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در سال گذشته 45 تن زعفران در 12 هزار و 410 هکتار سطح زیر کشت برداشت شده است که به طور میانگین 3 کیلو و 500 گرم در هر هکتار است و این در حالی است که این میزان باید به 7 کیلوگرم در هر هکتار افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه 98 درصد سطح زیر کشت زعفران در دنیا به ایران اختصاص دارد، گفت: 28 درصد سطح زیر کشت این محصول در خراسان جنوبی به انجام می‌رسد.
استاندارخراسان جنوبی به استفاده‌های دارویی، غذایی و پزشکی محصول زرشک اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 13 مرکز فرآوری زرشک در استان وجود دارد که پنج مرکز آن فعال است و این در حالی است که هنوز اقدامات انجام نشده فراوانی در این بخش وجود دارد که باید با حمایت مسئولان کشوری به انجام برسد.
رشید محصولات زرشک، عناب و زعفران را محصولاتی منطبق بر اقلیم و آب و هوای استان دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالغ بر یک‌هزار هکتار سطح زیر کشت عناب در استان وجود دارد که با تولید سالانه یک‌هزار و 700 تن عناب در استان دارای مقام اول تولید عناب در کشور هستیم.
وی ادامه داد: با وجود پیگیری‌های انجام شده زعفران استان فاقد برند ملی و بین‌المللی است این در شرایطی است که در صنعت بسته‌بندی این محصولات نیز اشکالات جدی وجود دارد که حمایت مسئولان کشوری را می‌طلبد.
استاندار خراسان جنوبی تشکیل شرکت تعاونی‌های دانش بنیان به منظور تقویت و حمایت‌های علمی از محصولات زعفران و زرشک را امری مهم دانست و افزود: احداث پژوهشکده‌های تخصصی در این زمینه با توجه به وجود 800 گونه گیاه دارویی می‌تواند در حل مشکلات موجود بسیار راهگشا باشد.
رشید به ظرفیت‌های استان اشاره کرد و ادامه داد: مشارکت و همراهی مردم و انسجام و هماهنگی بین مسئولان در استان در اوج قرار دارد که به عنوان یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های استان محسوب می‌شود.
وی خراسان جنوبی را امن‌ترین استان کشور دانست و افزود: وجود 450 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان و استفاده مطلوب از بازار این کشور فرصت طلایی برای توسعه همه‌جانبه استان و ایجاد ارتباطات متقابل با این کشور دوست و همسایه است. 

اخبار زعفران

هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.