اخبار زرشک

آغاز برداشت زرشک از سطح 11 هزار هکتار در خراسان جنوبی

 


رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: کار برداشت زرشک از سطح 11 هزار هکتار از باغ‌های خراسان جنوبی آغاز شد.
آغاز برداشت زرشک از سطح 11 هزار هکتار در خراسان جنوبی

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: کار برداشت زرشک از سطح 11 هزار هکتار از باغ‌های خراسان جنوبی آغاز شد.

 

وی میانگین تولید زرشک در هر هکتار را از یک تا 1.5 تن بسته به مناطق مختلف ذکر کرد و افزود: پیش بینی می‌شود در مجموع 11هزار تن زرشک به ارزش اقتصادی 55 میلیارد تومان برداشت شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به افزایش 10 درصدی تولیدات زرشک نسبت به سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: افزایش سطح اراضی زیر کشت و باردهی باغاتی که پارسال محصولی نداشتند از علل افزایش تولیدات سال جاری زرشک است.

دکتر غلامرضا هادربادی بیان کرد: خراسان جنوبی با تولید 98 درصد زرشک ایران توانسته مقام نخست تولید این محصول را در جهان به خود اختصاص دهد.

وی با اشاره به این‌که شهرستان‌های قائن، درمیان و بیرجند بیشترین سطح زیر کشت زرشک را دارند، خاطرنشان کرد: هر هکتار زرشک در سال برای 200 نفر روز اشتغال ایجاد می‌کند و این محصول جایگاه ویژه‌ای را در اقتصاد منطقه دارد که توجه ویژه به بازاریابی و صادرات آن حایز اهمیت است.

زرشک با نیاز کم به آبیاری، توانسته با شرایط خاک و آب شور این منطقه، خود را تطبیق دهد. از خواص زرشک هم می‌شود به رفع سوء هاضمه، جلوگیری از خونریزی، رفع بی‌اشتهایی، کاهش چربی و قند خون و درمان گلو درد اشاره کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: اصلاح و احیا باغات درجه دو، اجرای طرح‌های تغذیه‌ای و هرس، احداث باغات الگویی از جمله اقدامات سازمان جهاد کشاورزی برای حمایت از زرشک کاران بوده است که در این راستا تعداد یک کارخانه کنسانتره زرشک در استان و آن هم فقط در شهرستان قائن فعال است.

هادربادی اظهار کرد: ‌تعداد 50 هزار خانوار در این استان در زنجیره تولید، توزریع و فرآوری زرشک فعالیت دارند.

اخبار زرشک

هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.